Wyjątkowość jest codziennie! | Kuźnia Serca – duszpasterstwo dzieci i młodych w parafii św. Józefa w Pruszkowie

Wyjątkowość jest codziennie!

team

Wspólnota młodych Młode Skrzydło od września do grudnia 2018 zacieśniła swoje wewnętrzne relacje! Jedność, pokój, spokój, ciekawość świata, otwartość, zaufanie, chęć rozwijania się i tworzenia czegoś więcej czuć w powietrzu :) i to nas wszystkich bardzo cieszy!

Wspólnymi siłami, podczas warsztatów, indywidualnych rozmów oraz po prostu wsłuchując się w potrzeby młodych stworzyliśmy przestrzeń, miejsce i grupę bardzo wyjątkową.

Pierwsze, wrześniowe spotkania spędziliśmy na ogarnianiu się po wakacyjnym odpoczynku. Potrzebowaliśmy zapanować nad kalendarzem, dobrze organizować swój czas, a przede wszystkim znów chcieć zdobywać wiedzę i się rozwijać.

Kolejne spotkania to bardzo konkretne informacje – rozpracowaliśmy na części modlitwę „Ojcze nasz” by załapać o co chodziło Jezusowi, kiedy dawał nam te wskazówki. W październiku skupiliśmy się na Maryji, na tym, co po ludzku przeżywała, jak ufała Bogu. Okazało się, że jest pełna wskazówek dla nas młodych jak żyć w dzisiejszym świecie. W okolicach wspomnienia liturgicznego poznaliśmy bliżej (na nowo) naszego rodaka – papieża Jana Pawła II. Od razu poczuliśmy chemię z tym gościem i chcieliśmy żeby został patronem naszej młodoskrzydłowej wspólnoty.

Listopad okazał się najważniejszy na tym etapie rozwoju wspólnoty – pełen warsztatów i działań, które doprowadziły nas do miejsca, w którym dziś jesteśmy! Sprawdziliśmy się jak działamy ze sobą, pogadaliśmy jakie mamy poglądy na relacje międzyludzkie, każdy powiedział także czego oczekuje od wspólnoty. Zwieńczeniem było wypracowanie kierunków rozwoju – misji – dla wspólnoty młodych Młode Skrzydło. I okazało się, że wypracowane w listopadzie 2018 roku rzeczy odpowiadają założeniom, które towarzyszyły podczas zawiązywania wspólnoty w sierpniu 2016 roku. Boża misja jest kontynuowana!

Kolejnym spotkaniem były warsztaty z dramy (parateatralne) – temat ważny: o budowaniu wspólnoty. Zaprosiliśmy specjalistów z zaprzyjaźnionej wspólnoty TAU (Terezjańskie Apostolstwo Ufności) z Warki, którzy trenowali nas. Wnioski jakie każdy z nas wyciągnął z tych ćwiczeń doprowadzały często do pozytywnych wzruszeń i potrzeby robienia czegoś więcej. Tu namacalnie i naocznie zobaczyliśmy, i poczuliśmy, że budujemy wspólnotę!

Każdy jest ważny w naszej wspólnocie! Każdy! Dla wszystkich starczy miejsca! Młode Skrzydło to miejsce odpoczynku, nabierania sił, wzrastania a także otwartych rozmów bez masek.  Wspólnota to przestrzeń, w której chętnie dzielimy się tym, co przeżywamy, uwielbiamy się przytulać i rozkminiać Pana Boga. W M.S. odkrywamy, że mamy wpływ na codzinność, na to jak żyjemy, oraz na to gdzie i którędy idziemy. Chcemy być ludźmi, którzy ufają i są godni zaufania. Przyjaźnimy się z Jezusem i ze sobą nawzajem!

Jednym z najważniejszych momentów w ciągu roku jest świąteczne spotkanie z okazji Bożego Narodzenia, tak zwana „Wigilia na skrzydłach”. To czas składania sobie życzeń, ale także (co chyba ważniejsze) czas przeprosin i podziękowań! U nas życzenia trwają mnóstwo minut, które czasami przeradzają się w godziny :) Potem siadamy do gigantycznego stołu – w tym roku miał 8 metrów – i wspólnie jemy, rozmawiamy, śmiejemy się i wymieniamy prezentami.

Z ufnością patrzymy w przyszłość, żyjąc w teraźniejszości i czerpiąc mądrość z doświadczeń z przeszłości.

Młode Skrzydło żyje z polotem i ma wyjątkowy co-dzień!

mlode skrzydlo - logo