Ministranci i lektorzy | Kuźnia Serca – duszpasterstwo dzieci i młodych w parafii św. Józefa w Pruszkowie

Ministranci i lektorzy

B-mini i lektoWspólnota ministrantów i lektorów w naszej parafii jest praktycznie od początku jej istnienia. Opiekunów było wiele. Najdłużej, bo aż 10 lat (2000-2010), był nim ks. Wojciech Tomczyszyn.

Teraz opiekę nad służbą liturgiczną sprawuje ks. Łukasz Szlak.

Do obowiązków ministrantów i lektorów należy służba przy ołtarzu w niedzielę, co najmniej jedna msza w tygodniu oraz obecność na zbiórkach. Podczas uroczystości asysta przy ołtarzu pomaga wiernym ujrzeć piękno liturgii. Cała służba liturgiczna, czyli ministranci, lektorzy oraz schola wraz z rodzicami spotyka się na mszy w pierwsze czwartki miesiąca o godzinie 19 na mszy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Co roku odbywa się konkurs na ministranta roku. Aby nim zostać należy uczestniczyć w jak największej ilości nabożeństw październikowych, majowych, czerwcowych oraz wielkopostnych, a także w mszach roratnych.  Zwycięzca jest ogłaszany na czerwcowej agapie, kończącej rok szkolny. Wspólne spotkanie przy stołach odbywa się także po Wigilii Paschalnej oraz po świętach Bożonarodzeniowych.

Nasza wspólnota liczy obecnie 30 ministrantów, nieco ponad 30 lektorów oraz 2 szafarzy. Obecnie mamy trzech kleryków wychowanych w naszym gronie. Oprócz służby przy ołtarzu spędzamy wspólnie wolny czas podczas wyjazdów wakacyjnych i ferii zimowych, kierunkiem są góry. Wyjazdy jednoczą oraz dają szansę wykazania się. Jesienią oraz wiosną wyjeżdżamy na całą sobotę, aby razem uprawiać sport i zintegrować się przy ognisku.

Ważnym elementem dla ministrantów jest uprawianie sportu, mamy możliwość w niedzielne wieczory spotkać się i zmęczyć na hali. Na salce parafialnej mamy możliwość gry w tenisa stołowego, piłkarzyki czy mini bilard. Sukces w Archidiecezji Warszawskiej osiągnął Karol Żero, zdobywając w lutym 2015 roku Puchar Arcybiskupa Warszawskiego w Tenisie Stołowym.  Najpopularniejsza jest jednak piłka nożna. Co roku bierzemy udział w eliminacjach do Parafiady, a w czerwcu walczymy z innymi parafiami na obiektach Znicza w różnych dyscyplinach sportu. Nasi ministranci mieli okazję grać na Mistrzostwach Polski Ministrantów w piłce nożnej halowej w Radomiu w 2013 roku oraz w Lublinie w 2014 roku.

Co roku grono ministrantów zostaje powiększone o chłopców przygotowujących się przez rok do służby. Promocja następuję podczas mszy niedzielnej w październiku, o 11:30. Natomiast w pierwszą niedzielę adwentu następuje promocja lektorska w kościele seminaryjnym, również po rocznym przygotowaniu.

Jak zostać ministrantem? Przyjdź na zbiórkę dla kandydatów – nabór na początku roku szkolnego, lub już dziś zgłoś swą chęć do księdza opiekuna.

Zbiórki: 

- ministranci - sobota (co tydzień) – 9:00 – sala św. Faustyny – wg. harmonogramu (tutaj)
- lektorzy – niedziela (raz w miesiącu) – 20:30 – sala św. Faustyny – wg. harmonogramu (tutaj)

Wspólna Eucharystia całej Kuźni Serca „pierwsze czwartki miesiąca” – wg. harmonogramu mszy czwartkowych (tutaj)

Opieka duchowa: ks. Łukasz Szlak

Biskup Rafał Markowski

lso 2018